ارگ جدید

استان کرمان دومین استان پهناور ایران است. این استان که در ناحیه جنوب شرقی کشور واقع شده, بدلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای منابع طبیعی و جاذبه های زیست محیطی ارزشمندی است. خاک حاصل خیز, معادن غنی و آب و هوای چهار فصل همواره در طول تاریخ چشمهای فراوانی را به سوی این سرزمین خیره نموده و اذهان بی شماری را در اندیشه دست یابی به ثروت بی کران آن به فکر فرو برده است.

شهر بم که یکی از شهرهای استان کرمان می باشد، از تهران ۱۲۸۳ کیلومتر فاصله دارد و در دشت وسیعی بین دو رشته جبال بارز و کبودی قرار گرفته است. آب و هوای آن در سمت جلگه ای گرم و در نواحی کوهستانی معتدل است. تاریخ قدیمی این شهر با تاریخ شهر قدیمی ارگ بم که بزرگترین شهر خشتی جهان است، درآمیخته است. ارگ تاریخی شهر بم، این بزرگترین بنای خشتی جهان، صنعت گردشگری استان را پر رونق نموده. خرمای لذیذ و دلچسب بم سالهاست که طعم شیرینش را بر ذائقه دنیا بر جای گذاشته و جهانی از مرکبات بی مثالش حظ برده است.

ارگ جدید واقع در ۱۰ کیلومتری شهرستان بم، یکی از مناطق جذاب برای سرمایه گذاری و ناحیه ای زیبا برای گردشگران محسوب می گردد. مساحت تقریبی این منطقه ۲۱۰۰ هکتار است که از این میزان ۱۰۰۰ هکتار آن به منطقه ویژه اقتصادی و مابقی آن به مجموعه ای مدرن با امکانات رفاهی و سیاحتی تحت عنوان شهرک ارگ جدید اختصاص دارد. سرمایه گذاری های انجام شده در این منطقه امکانات مناسبی را برای اقامت های کوتاه و بلند مدت فراهم آورده است. امکاناتی نظیر امکانات آموزشی مناسب برای کودکان از پیش دبستانی تا دبیرستان، هتل های متنوع که تمامی سلایق را تحت پوشش خود قرار می دهد و امکانات تفریحی مانند سالن های ورزشی، آمفی تئاتر، رستوران های مختلف و …

ارگ جدید به واسطه نزولات جوی مناسب که بر کوه های اطراف می ریزد با آنکه در حاشیه کویر قرار دارد از منابع آب کافی برخوردار است. مهندسین طراح این منطقه با بهره گیری از این نکته با ترکیب آب و مناظر طبیعی منطقه ای زیبا در دل کویر به وجود آورده اند که هر بیننده ای را به خود جذب می نماید.

از نظر موقعیت توریستی این منطقه دارای بناها و ابنیه تاریخی فراوانی می باشد که مهم ترین آن ارگ تاریخی بم است که شاید سایر آثار این منطقه را تحت الشعاع خود قرار داده است.

ساخت این منطقه از سال ۱۳۷۰ آغاز گردید و حتی زلزله بم هم در سال ۸۱ پیشرفت این منطقه را متوقف ننمود.

با توجه به قوانین و قرار گرفتن این منطقه جزء مناطق ویژه اقتصادی، واردات مواد خام و محصولات به ارگ جدید بدون اخذ حقوق گمرکی صورت می پذیرد که این فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی در این ناحیه به وجود آورده است. شرکت های خودروسازی و صنایع وابسته به آن را می توان قطب اقتصادی ارگ جدید نامید ، مجموعه ای که از آن با نام گروه کرمان خودرو یاد می شود و تاریخش با تاریخ ارگ جدید گره خورده است.